Jak malować rzęsy? Malowanie rzęs krok po kroku
Malowanie rzęs to zabieg, który dosłownie w okamgnieniu dodaje urody. Dzięki tej czynności można wyprofilować kształt oka tak skutecznie i efektownie, że cienie do powiek i kredka do oczu przestają być potrzebne. Równie ważny co wybór odpowiedniego tuszu do rzęs jest sposób jego aplikacji. Chociaż kobiety używają tego kosmetyku od wczesnej młodości, wiele z nich posługuje się nim w sposób nieumiejętny, bo wbrew temu, co każdy myśli, malowanie rzęs nie jest czynnością banalną. Jak malować rzęsy i co robić, gdy się sklejają? Jakie właściwości i skład ma tusz do rzęs? Kiedy go wyrzucić i jak o niego dbać?
Jak malować rzęsy?
A raczej: jak ich nie malować? Na pewno nie jak w latach 60., kiedy prawie każda kobieta afiszowała się z rzęsami mocno posklejanymi i sterczącymi sztywno jak sople lodu zwisające z dachów. Sposób malowania rzęs należy dopasować do kształtu oka; jeżeli ma tendencję do lekkiego opadania w kącikach, lepiej zrezygnować z tuszowania dolnych partii rzęs. To samo dotyczy bardzo długich dolnych rzęs, które utworzą pionowe linie, gdy będą zbyt intensywnie wytuszowane, co z kolei może zaburzyć kształt oka. W tym przypadku lepiej ograniczyć się do podkreślenia nasady dolnej linii rzęs poprzez muśnięcie ich samą kocówką szczoteczki. Aby wydłużyć i pogrubić rzęsy, należy je lekko przypudrować odrobiną transparentnego pudru sypkiego między nakładaniem kolejnych warstw tuszu; dzięki temu rzęsy pokryją się grubszą warstwą tuszu, co je optycznie wydłuży i pogrubi, a przy tym ich nie poskleja.
Co robić, gdy rzęsy się sklejają?
Jeżeli mimo to rzęsy po umalowaniu są posklejane, należy je rozdzielić specjalną szczoteczką – metalową lub plastikową. W tym celu nie wolno sięgać po szpilkę, ponieważ kontakt z nią może być bardzo niebezpieczny dla oka. Podczas tuszowania górnych partii rzęs należy trzymać szczoteczkę tak, aby poprzez lekkie poruszenie nią w obie strony sprawić, żeby wszystkie rzęsy od samej nasady weszły między jej włosie. Dopiero gdy to nastąpi, można pociągnąć szczoteczkę do góry. W ten sposób wszystkie rzęsy otrzymają tę samą ilość tuszu. Z kolei kocówką szczoteczki należy wyciągać rzęsy rosnące w kąciku.
Na sklejanie rzęs może mieć wpływ wiek tuszu. Zaschniętą maskarę można uratować poprzez dolanie do niej kropelki mleczka do demakijażu oczu. Nie wolno tego robić, jeżeli tusz do rzęs zawiera kaszmir, bo będzie się osypywał i kruszył.
Tusz do rzęs – skład i właściwości
Tusz do rzęs już dawno przestał jedynie barwić rzęsy. Teraz dodatkowo je pogrubia, wydłuża, podkręca i/ lub odżywia. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu doborowi składników. W celu wzmocnienia rzęs skład tuszu uzupełnia się o witaminę E, ceramidy i proteiny kaszmirowe, w celu ich odżywienia – o keratynę oraz woski roślinne i pszczele, a w celu ich nawilżenia i zachowania przez nie sprężystości – o prowitaminę B5 (panthenol), chitosan oraz woski roślinne i pszczele. O właściwościach pogrubiających maskary decyduje zawartość związków glinu oraz cząsteczek jedwabiu, kaszmiru i moheru, o właściwościach nadających połysk – obecność silikonu, a o trwałości i przyczepność tuszu – dodatek cząsteczek lateksu.
Kiedy wyrzucić tusz do rzęs?
Okres przydatności do użytku tuszu do rzęs wynosi zwykle 6 miesięcy. Na opakowaniu znajduje się znak PAO, czyli symbol otwartego słoiczka z liczbą miesięcy, w czasie których produkt musi zostać zużyty. Jeżeli zapomniałyśmy, kiedy otworzyłyśmy nasz tusz do rzęs, warto przyjrzeć się jego konsystencji; jeżeli wyraźnie się zmieniła, to znaczy maskara stała się sucha oraz dziwnie pachnie i osypuje się, lepiej ją wyrzucić.
Tusz do rzęs opiera się na wodzie, która zwiększa ryzyko namnażania się bakterii i innych drobnoustrojów, dlatego data ważności tego kosmetyku jest zazwyczaj krótka. Ponadto maskara jest używana w bliskim sąsiedztwie oczu, więc przeterminowana może wyrządzić wiele szkód.
Jak dbać o tusz do rzęs?
Szczoteczka tuszu do rzęs powinna zostać dokładnie umyta przynajmniej raz w tygodniu. Tylko taki zabieg higieniczny umożliwia usunięcie ze spiralki nadmiaru zaschniętej maskary i zachowanie pierwotnego kształtu włosia. Warto to robić, zwłaszcza że w ten sposób zminimalizujemy ryzyko sklejania, a tym samym zbytniego obciążania rzęs. Co więcej, czysta szczoteczka przedłuża życie tuszu do rzęs, bo zapobiega jego przedwczesnemu wysychaniu.
Uwagi końcowe o malowaniu rzęs
- W celu zmycia wodoodpornego tuszu do rzęs należy używać specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. W przeciwnym razie maskara nie zejdzie całkowicie i w konsekwencji może podrażnić okolicę oczu.
- Po każdym użyciu należy dokładnie zamykać opakowanie tuszu do rzęs, ponieważ preparat zawiera lotne olejki, które wyparowują po dłuższym kontakcie z powietrzem. Gdy to nastąpi, maskara straci wiele swoich właściwości.
- Spiralkę należy wsuwać do pojemniczka z tuszem do rzęs powoli i delikatnie, aby uniknąć wtłaczania do środka powietrza, które przyspiesza wysychanie tuszu.
- Kobiety, które noszą szkła kontaktowe, powinny stronić od tuszów do rzęs, które zawierają cząsteczki pogrubiające i wydłużające, ponieważ takie maskary mogą się osypywać i wyglądać nieestetycznie.
Dodaj komentarz