Przedłużasz rzęsy? Uważaj na nużeńce!
Czym są nużeńce? To maleńkie (mikroskopijne wręcz) żyjątka, których obecność w oku nie wróży niczego dobrego. To intruzi. Obcy. Mikroskopijne pasożyty, które niestety bardzo łatwo złapać w gabinecie kosmetycznym. Przedłużasz rzęsy? Nużeńce mogą stać się Twoim małym okupantem. Większość kobiet nawet nie wie, ze w jej oku lub na rzęsach rozgościły się małe robaczki Jak się ich pozbyć? Po czym poznać, ze ma się nużeńce? Dlaczego i kiedy się pojawiaj?
Czym są nużeńce?
Mądre źródła podają, że są to pajęczaki z rzędu roztoczy, które za swój naturalny ekosystem obrały…torebki włosowe i gruczoły łojowe ssaków. W ludzkim ciele czują się równie dobrze kaw zwierzęcym, ponieważ są bardzo maleńkie (mają kształt cygara o długości 0,15-0,3 mm), i nie potrzebują wcale rozległej sierści, żeby się w niej rozgościć. Nużeńce ludzkie atakują najczęściej obszar głowy (włosy) oraz twarzy i najchętniej osiedlają się w rzęsach, choć można go spotkać na całej twarzy, np. w bruździe nosowo-wargowej. Nużeniec żeruje w torebkach włosowych (cebulkach) i gruczołach łojowych, a odżywia się lipidami oraz łojem skóry.
Tam szybko rozpoczynają inwazję: składają jaja, z nich zaś rozwijają się larwy a w ciągu miesiąca wyrastają dorosłe, dojrzałe płciowo i również gotowe do rozmnażania nużeńce.
Jak można zarazić się nużeńcem? Uwaga na salony kosmetyczne!
Do zarażenia może dojść podczas bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem, dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora (czyli korzystanie z jej rzeczy osobistych, odzieży, grzebienia, a nawet kosmetyków, np. testerów tuszów do rzęs w drogeriach). Zwiększone ryzyko zakażenia istnieje zwłaszcza podczas korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów. Czasami nawet pozornie czysty i prestiżowy zakład kosmetyczny jest niestety inkubatorem maleńkich pasożytów. Często narzędzia do nakładania sztucznych rzęs, wszelkiego rodzaju pęsety lub same włoski mogą zawierać jajeczka nużeńców. Ponadto – ponieważ sztucznych rzęs nie można moczyć – otrzymują one nikłą pielęgnację. Są nieczyszczone i szybciej gromadzą wszelkie bakterie oraz toksyny. Wystarczy wówczas moment, żeby przenieść nużeńce z dłoni do oczu. W gęstych, przedłużonych kępkach, które nie są myte ani moczone nużeńce mają idealne warunki rozwoju.
Nużeńce – jakie są zagrożenia dla człowieka?
Nużeńce w organizmie ludzki m czują się niestety doskonale. Są ponadto pasożytami, które bardzo trudno „wypatrzyć” – potrzebne są specjalistyczne badania u okulisty, a ponadto podejrzenia o obecności nużeńców w naszym organizmie pojawia się dopiero, gdy inwazja osiąga apogeum i pewne symptomy mogą budzić nasze podejrzenie.
Małe pasożyty wywołują chorobę o nazwie nużyca (czyli demodekoza). Jest ona bardzo powszechna, ponieważ nosicielem nużeńców jest bardzo wielu dorosłych. Jednak ze względu na nikłe objawy nużyca nagminnie jest mylona z chorobami skóry, oczu i reakcjami alergicznymi.
Nużeńce, które zagnieździły się w skórze głowy mogą być również przyczyną wzmożonego wypadania włosów i łysienia plackowatego. Zaś te, które „osiedliły sie” na brzegach powiek mogą doprowadzić do zapalenia spojówek.
Po czym poznać, ze ma się nużeńca i nużycę? [objawy]
Najczęstszymi objawami nużycy są:
- zaczerwienienie skóry, powiek lub gałki ocznej
- łuszczenie skóry
- wypryski i krostki
- świąd oraz delikatne pieczenie
Nużeniec często jest przyczyną rozwoju zaskórników i wągrów. Ponieważ ten rodzaj cery produkuje zbyt wiele sebum – nużeńce często pojawiają się u osób mających trądzik lub tłustą cerę. Towarzyszy on trądzikowi pospolitemu i różowatemu, zapaleniu kącików ust, łojotokowemu zapaleniu skóry itp, i zwykle nasila objawy tych chorób.
Jeśli pasożyt żeruje w okolicy oka, często prowadzi do zapalenia brzegów powiek, zespołu suchego oka oraz różnego rodzaju alergicznych zapaleń powierzchni oka. Pojawiają się wtedy objawy, takie jak:
- silne swędzenie, pieczenie
- zaczerwienienie i obrzęk powiek
- rozszerzone naczynia krwionośne
- osłabienie cebulek i wypadanie rzęs
- suchość oka, czyli często tzw uczucie piasku pod powiekami
- łuski na brzegach powiek
- różnego rodzaju złogi wokół podstawy rzęs
- odbarwienie rzęs
- łamliwość rzęs
- nadkażenie bakteryjne i częste infekcje oka
Jak wykryć nużeńca i nużyce – badania
Nużeńce najlepiej wykryć u specjalistów, robiąc szczegółowe laboratoryjne badania. W tym celu pobiera się się zeskrobinę ze zmian skórnych (czyli np., gromadzące się na oku drobne łuski) albo przynosząc do laboratorium kilka rzęs lub brwi. Pobrany materiał wędruje do pracowni mikrobiologicznej. Badanie można też wykonać prywatnie.
W dniu badania skóry nie należy smarować jej kremem, pudrem czy podkładem, a rzęs malować tuszem. Nie można jej nawet oczyszczać kosmetykami – wówczas badanie nie będzie wiarygodne.
Jak leczyć nużeńce?
Czy da się ich pozbyć z organizmu?
Owszem ale niestety jest to bardzo nużące.
Długo trwa i często możemy spodziewać się nawrotu pasożytów, ponieważ przenoszą się on e w sposób bardzo łatwy i niekontrolowany. Leczenie nużycy może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dlatego zawsze należy uważać na wszelkie zabiegi przedłużania rzęs, a tusz do rzęs kupować zapakowany kartonik, unikając buteleczek w drogeriach, które każdy może odkręcić i nałożyć na rzęsy.
Dodaj komentarz