Jak wybrać zalotkę do rzęs i jak jej używać? Rodzaje zalotek
Zalotka podkręca, wydłuża i pogrubia rzęsy, a tym samym optycznie powiększa oczy. Efekty uzyskuje się szybko i łatwo. Z drugiej strony, niewłaściwie dobrana zalotka nie tylko nie nada rzęsom oczekiwanego wyglądu, lecz także osłabi je oraz sprawi, że będą łamać się i wypadać. Wobec tego jak wybrać zalotkę do rzęs i jakie są rodzaje zalotek? Czym różnią się od siebie zalotka mechaniczna i elektryczna oraz jaka jest ich cena? Jak używać zalotki do rzęs? Czy zalotka niszczy rzęsy?
Jak wybrać zalotkę do rzęs? Rodzaje zalotek
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zalotek do rzęs: zalotka mechaniczna i elektryczna.
– Zalotka mechaniczna
Ich wybór jest ogromny. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością i tworzywem, z którego zostały wykonane. I tak – są zalotki węższe i szersze oraz zalotki plastikowe i metalowe. Najlepszym wyborem wydają się być zalotki z metalu wyposażone w wymienne podkładki silikonowe lub gumowe, ponieważ są bezpieczniejsze dla rzęs i trwalsze. Najgorsze pod względem trwałości i efektów stosowania są zalotki z plastiku, które nie tylko najsłabiej podkręcają rzęsy, lecz także wykrzywiają je i łamią.
– Zalotka elektryczna
W tej kategorii mieszczą się zarówno minilokówki do rzęs, jak i zalotki o klasycznym kształcie, ale na baterie. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona: obie lekko się podgrzewają po włączeniu i dają efekt wywinięcia rzęs trwalszy niż zalotki mechaniczne.
Inne kryterium wyboru zalotki stanowi jej wielkość. Zalotki, które jednorazowo obejmują całe rzęsy, są dużo wygodniejsze w użyciu i dają lepszy efekt niż te, które wymagają przesuwania. Również kształt zalotki ma znaczenie: zalotka z zaokrąglonymi kleszczami jest skuteczniejsza niż zalotka kwadratowa, która daje nieco sztuczny efekt.
Zalotka mechaniczna i elektryczna – cena
Ogólnie rzecz biorąc, zalotka mechaniczna jest tańsza niż elektryczna, średnio ponad trzykrotnie, ale najdroższa zalotka mechaniczna kosztuje więcej niż dobrej jakości zalotka elektryczna. Skuteczniejsza i szybsza w użyciu wydaje się zalotka elektryczna, ale każda kobieta powinna sama zdecydować, która z nich bardziej jej odpowiada.
Jak używać zalotki do rzęs?
Po wybraniu właściwej zalotki należy nauczyć się jej używać. Nieumiejętne stosowanie tego akcesorium może nie tylko nie poprawić wyglądu rzęs, lecz także spowodować ich łamanie i w konsekwencji wypadanie.
Zalotki elektrycznej należy używać w sposób opisany w instrukcji. Minilokówkę do rzęs stosuje się mniej więcej tak jak maskarę, z tą różnicą, że ta pierwsza nie tuszuje rzęs, lecz je podkręca. Korzystanie z zalotek mechanicznych i zalotek na baterie o klasycznym kształcie jest bardziej skomplikowane. Aby uzyskać pożądany efekt, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Zalotki używamy przed nałożeniem tuszu do rzęs. Dlaczego? Ponieważ wosk zawarty w tuszu może przykleić się do zalotki i spowodować, że pozostaną na niej także rzęsy.
- Jeżeli rzęsy są sztywne i grube, warto podgrzać zalotkę przed użyciem. Do tego celu należy wykorzystać strumień ciepłego powietrza z suszarki. Zalotka nie może być rozgrzana, aby nie poparzyła powiek. Wystarczy, że będzie delikatnie ciepła.
- Ręka, która trzyma zalotkę, nie może drżeć. W przeciwnym razie ruchy będą nieprecyzyjne i mogą poskutkować nieestetycznym i sztucznym zgięciem rzęs. Aby tego uniknąć, warto oprzeć dłoń na policzku w taki sposób, aby ręka była nieruchoma.
- Rzęs nie należy podkręcać podczas jazdy samochodem, ponieważ nagły ruch może spowodować ich uszkodzenie, a nawet wyrwanie.
- Chwytanie zalotki kciukiem i palcem środkowym daje nad nią najlepszą kontrolę. Trzymanie jej w inny sposób jest możliwe i wskazane, jeżeli pozwala na lepsze manewrowanie zalotką.
- Rzęsy należy podkręcać etapami, których zwieńczeniem jest zaciśnięcie na nich zalotki. Taki zacisk nie powinien trwać dłużej niż 10 sekund, jeżeli chcemy uniknąć efektu nienaturalnie wygiętych rzęs. Jak to zrobić? Wystarczy przyłożyć zalotkę tuż przy nasadzie rzęs, mocno zacisnąć i odczekać kilka sekund. Następnie należy rozluźnić zacisk, przesunąć zalotkę nieco powyżej nasady, po czym ponownie zacisnąć na kilka sekund, odczekać, rozluźnić zacisk i znowu oddalić od nasady.
- Zalotka służy do podkręcania jedynie górnych rzęs, ponieważ dolne kręcą się w naturalny sposób i nie ma powodu dodatkowo ich podkręcać.
Czy zalotka niszczy rzęsy?
Prawidłowo dobrana zalotka nie niszczy rzęs, ale akcesoria gorszej jakości owszem. Właśnie z tego powodu należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Zalotka mechaniczna powinna mieć gumową podkładkę w miejscu, w którym rzęsy są zaciskane. Podkładka pełni funkcję amortyzatora i w ten sposób chroni rzęsy przed zniszczeniem.
- Nie warto kupować zalotki mechanicznej z plastiku, ponieważ jest nietrwała.
- Podczas stosowania zalotki elektrycznej należy uważać, aby nie była ona zbyt nagrzana, a co za tym idzie – nie poparzyła rzęs i powiek.
- Nie należy używać zalotki na wytuszowane rzęsy, ponieważ mogą się pokruszyć, a nawet wypaść. Najpierw stosujemy zalotkę, a dopiero później tusz do rzęs – taka jest jedyna prawidłowa kolejność.
Dodaj komentarz