Jak samodzielnie zrobić hennę rzęs? Henna rzęs krok po kroku

Jest wiele sposobów na ładne, wyraźne rzęsy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tusz do rzęs, który niestety wymaga codziennej aplikacji i – co gorsza – codziennego zmywania. Kobiety, które mają tego dość, mogą przetestować inną metodę, a mianowicie hennę. Henna umożliwia uzyskanie efektu pięknie podkreślonych oczu i zaoszczędzenie czasu na malowaniu rzęs. Zanim wyjaśnimy, jak się przygotować do henny rzęs i jak nakładać hennę na rzęsy, odpowiemy na pytania, co to jest henna oraz jakie są jej właściwości kosmetyczne i lecznicze.

Co to jest henna?

Henna to barwnik pozyskiwany z liści i pędów rośliny lawsonii bezbronnej, która występuje na obszarach tropikalnych od Indii przez Australię i Afrykę po Amerykę Łacińską. Henna powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści oraz przebiera formę brunatnej mazi. Wysuszona nie traci swoich właściwości, a już odrobina wody wystarczy, aby przywrócić jej płynną konsystencję. Henna jest bogata w wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, miedź i mangan, a także w enzymy, błonnik, witaminy A, B i D oraz kwasy oleinowy i linolowy.

Henna – właściwości kosmetyczne

Henna słynie ze swoich właściwości koloryzacyjnych. W arabskich łaźniach hammam stosuje się hennę w celu nadania ciału równomiernego, lekko brązowego odcienia; w ten sposób skóra zawsze wygląda zdrowo i promiennie. Ponadto henna zmiękcza skórę, która w efekcie jest gładka i przyjemna w dotyku.

Henna barwi nie tylko skórę, lecz także włosy. W jaki sposób? Barwnik wnika do włosa, gdzie wiąże się z keratyną. Płukanki do włosów z henną sprawiają, że nabierają one ciemniejszego koloru, który wygląda o wiele naturalniej niż po zastosowaniu szamponu koloryzującego lub farby o takim działaniu. Henna nie niszczy włosów, dlatego nie zaszkodzi im nawet jej długotrwałe stosowanie. Należy mieć na uwadze, że efekty nie są natychmiastowe i zależą od wyjściowego koloru włosów.

Ponadto henna jest stosowana w celu przyciemniania rzęs i brwi. Zabiegi z henną wykonuje się w większości gabinetów kosmetycznych i samodzielnie w domu.

Henna – właściwości lecznicze

Henna ma właściwości nie tylko kosmetyczne, lecz także lecznicze. W tradycyjnej medycynie substancje pozyskiwane z lawsonii wykorzystywano w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, takich jak trąd, ospa wietrzna, odra czy biegunka. Arabscy medycy odkryli, że poszczególne części rośliny mają różne właściwości. I tak – wyciąg z liści lawsonii stosuje się do leczenia żółtaczki i chorób wenerycznych, a jej nasiona – do leczenia czerwonki i problemów z wątrobą. W tradycyjnej medycynie wykorzystywano nawet korę, z której wytwarzano środek łagodzący oparzenia. Z kolei wyciąg z liści lawsonii z masłem i miodem leczy infekcje dróg oddechowych, a sproszkowany korzeń w połączeniu z indygo wywołuje poronienie. Ponadto hennę stosuje się wspomagająco w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skórnych dzięki jej właściwościom łagodzącym.

Jeszcze w starożytności odkryto, że henna ma właściwości przeciwłupieżowe, zwłaszcza w połączeniu z dziegciem i oliwą. W efekcie powstaje pasta, która odżywia i wzmacnia włosy oraz działa przeciwłupieżowo. Ponadto henna chroni włosy i skórę przed promieniowaniem słonecznym, poprawia strukturę włosów oraz zamyka ich łuski, a tym samym nadaje im gładkość i połysk.

Jak się przygotować do henny rzęs?

W drogeriach henna kosmetyczna jest dostępna w dwóch postaciach: proszku i kremu. Lepszym rozwiązaniem będzie henna w kremie, która jest łatwiejsza w użyciu i przechowywaniu. Barwnik może mieć jeden z trzech następujących kolorów: czarny, brązowy lub grafitowy. Aby uzyskać inny odcień, kolory podstawowe można dowolnie mieszać. Ogólnie rzecz biorąc, czarna henna jest przeznaczona dla brunetek, a brązowa i grafitowa dla szatynek i blondynek.

Poza samą henną należy zaopatrzyć się w:

  • wodę utlenioną,
  • szczoteczkę po zużytym tuszu do rzęs (najlepiej silikonową),
  • mały pojemnik, w którym henna zostanie rozrobiona,
  • płatki kosmetyczne,
  • tłusty krem lub wazelinę.

Jak nakładać hennę na rzęsy? Henna rzęs krok po kroku

  1. Najpierw wykonaj dokładny demakijaż oczu. Sprawdź, czy na rzęsach nie pozostały resztki tuszu. Jeżeli używasz preparatu do demakijażu w postaci oleju, użyj wody, aby odtłuścić rzęsy, które przed aplikacją henny muszą być dokładnie oczyszczone i całkowicie suche.
  2. Okolice oczu posmaruj tłustym kremem lub wazeliną. Dzięki temu uchronisz skórę przed zabarwieniem.
  3. Do małego pojemnika wyciśnij z tubki odrobinę henny w kremie lub wysyp trochę henny w proszku i dolej kilka kropli wody utlenionej. Proporcje dobierz tak, aby uzyskać gęstą konsystencję.
  4. Za pomocą szczoteczki nałóż mieszankę na rzęsy. Zacznij od dolnej linii rzęs; Podłóż pod nią płatek kosmetyczny, a następnie nałóż na rzęsy produkt od nasady po same końce. Następnie zaaplikuj mieszankę na górne rzęsy.
  5. W zależności od intensywności pożądanego koloru, odczekaj około 10-15 minut, zanim zmyjesz preparat ciepłą wodą. Najlepiej to robić za pomocą nasączonych płatków kosmetycznych.

Henna rzęs – efekty

Efekt domowej henny utrzymuje się przez około 7 dni. Co kilka zabiegów warto użyć dobrej odżywki, która wzmocni rzęsy.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *