Zmywaj się stąd! Jak wykonać poprawny demakijaż oczu?

Okolice oczu stanowią najdelikatniejszą i najcieńszą partię skóry twarzy. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że ten obszar jest praktycznie pozbawiony tkanki tłuszczowej. W konsekwencji skóra okolic oczu najszybciej ulega procesom starzenia. Aby je opóźnić, należy przywiązywać wagę do pielęgnacji tych okolic skóry, a zwłaszcza do ich demakijażu. Jak wykonać poprawny demakijaż oczu krok po kroku i jakie są najczęściej popełniane błędy przy tej czynności?

Jak wykonać poprawny demakijaż oczu krok po kroku?

  1. Przygotowania do demakijażu oczu należy rozpocząć od dokładnego umycia rąk. Dotykanie skóry twarzy brudnymi rękami przyczynia się do powstawania infekcji takich jak zapalenie spojówek.
  2. Właściwy demakijaż oczu zakłada nasączenie dwóch płatków kosmetycznych preparatem do demakijażu odpowiednim dla wybranego rodzaju cery. Należy zwrócić uwagę na to, aby ilość preparatu do demakijażu była optymalna: jeżeli będzie go za dużo, może dostać się do oka i w konsekwencji powodować podrażnienia, a jeżeli będzie go za mało, zmywanie makijażu okaże się procesem trudnym i długotrwałym, jeżeli nie niemożliwym.
  3. Następnie waciki należy przyłożyć do zamkniętej powieki i chwilę odczekać, aby umożliwić preparatowi rozpuszczenie makijażu. Dzięki temu pocieranie i naciąganie skóry wokół oczu będzie zbędne, zwłaszcza że jest to czynność nieskuteczna i szkodliwa. Dlaczego? Ponieważ prowadzi do mechanicznego uszkadzania rzęs i powstawania zmarszczek.
  4. Tusz do rzęs należy usuwać delikatnymi pionowymi ruchami góra-dół. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia rzęs.
  5. Następnie bardzo delikatnymi ruchami od zewnętrznej do wewnętrznej części oka należy pozbyć się reszty makijażu.
  6. Jeżeli płatek kosmetyczny jest zabrudzony, trzeba go wymienić. Do demakijażu oczu potrzeba około 4-5 wacików – na tyle dużo, aby ostatni był całkowicie czysty.

Demakijaż oczu i okolic oczu polega na oczyszczaniu z makijażu powiek dolnych i górnych oraz rzęs i brwi. O tych ostatnich często się zapomina.

Demakijaż oczu – najczęściej popełniane błędy

1. Niewłaściwy dobór kosmetyków do demakijażu

Kosmetyk do demakijażu musi być odpowiednio dobrany, to znaczy nie powinien zawierać parafiny ani alkoholu, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwą skórą. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem dla alergiczek będzie płyn micelarny, który jest delikatny i wszechstronny, bo nie tylko zmywa makijaż, lecz także oczyszcza cerę jak tonik.

Większość kosmetyków do demakijażu zawiera dodatkowe składniki, które mają zwiększać ich skuteczność, ale nie są najzdrowsze dla skóry. Z tego powodu lepiej wybierać produkty o prostym składzie, takie jak olej kokosowy, niż popularne żele do mycia twarzy. Szczególnie te przeznaczone dla cery wrażliwej nie zmywają makijażu zbyt dokładnie, o czym świadczą smugi z tuszu do rzęs nad ranem.

2. Pośpiech podczas demakijażu

Często zmywamy makijaż szybko i niekoniecznie dokładnie. Robimy to głównie dlatego, że wieczorem jesteśmy zmęczone po całym dniu i zwyczajnie nie chce nam się tego robić. Tymczasem demakijaż wymaga czasu, ponieważ aby był skuteczny, preparaty do demakijażu muszą rozpuścić wszystkie zastosowane kosmetyki kolorowe, nawet wodoodporny tusz do rzęs i bezwodny eyeliner.

3. Zbyt mocne tarcie

Intensywne tarcie oczu i skóry wokół nich nie jest ani skuteczne, ani bezpieczne, bo powoduje podrażnienia, infekcje oczu, a przy cerze naczynkowej pękanie naczynek. Taki zabieg osłabia i wyrywa rzęsy i brwi, a nawet doprowadza do ich przebarwienia.

Formuła większości kosmetyków do demakijażu jest taka, że aby usunąć makijaż, wystarczy lekko dotknąć skóry nasączonym nimi wacikiem. Podczas demakijażu warto posłużyć się patyczkiem do czyszczenia uszu, który usunie makijaż precyzyjniej niż większy od niego wacik.

4. Brak higieny podczas demakijażu

Często przystępujemy do demakijażu bez zachowania podstawowych zasad higieny, to znaczy wykonujemy go nieumytymi dłońmi lub zbyt długo stosujemy te same waciki. Tymczasem zarówno nasze ręce, jak i brudne waciki to istne zbiorowiska bakterii, które sprzyjają powstawaniu pryszczy.

5. Właściwa kolejność podczas demakijażu

Wiele kobiet uważa, że nie ma znaczenia, które partie skóry oczyszczą najpierw, ale to nieprawda. Demakijaż należy rozpocząć od zmycia ust. Następnie przechodzimy do oczu i pozbywamy się kolejno cieni do powiek, tuszu do rzęs i eyelinera. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie twarzy z podkładu i umycie jej żelem lub pianką.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *